Tako starši kot tudi vrtec nosimo svoj delež vloge pri ohranjanju zdravja otrok. Pogosto je težko preprečiti širjenje virusnih okužb, ki prehajajo po zraku (prehladna obolenja, črevesne okužbe, gripe ipd.). Za otroke, ki kažejo bolezenske znake, je pomembno, da ostanejo doma oziroma po potrebi obiščejo zdravnika. Ne le zato, da ne bi širili nalezljivih bolezni, temveč tudi:

• ker takšen otrok ni sposoben, da bi bil aktivno udeležen pri dejavnostih v vrtcu,
  • ker mora počivati, da si čim prej opomore,
  • ker je v bolezenskem stanju še veliko bolj občutljiv za druge bolezni.

Prosimo vas, da otroka zadržite doma v naslednjih primerih:

• če ima otrok vročino,
  • če je bolj kot običajno utrujen, razdražljiv, težko diha, neprestano joka,…
  • če bruha,
  • če ima drisko,
  • če ima bolečine (v trebuhu, glavobol…),
  • če ima vnete oči,
  • če je prehlajen, kašlja in mu močno teče iz nosu,
  • v drugih dvomljivih primerih.

Prosimo bodite pozorni v kolikor se vaš otrok zjutraj počuti slabo ali je manj razpoložen kot običajno… Morda gre za začetek bolezni in bi bilo dobro, da otrok tisti dan ostane doma.

Priporočljivo je, da otrok po prestani bolezni ne pride prehitro nazaj v vrtec in ostane še kakšen dan doma, da si v celoti opomore. V primeru nalezljivega obolenja in obiska zdravnika, pa se ravnajte po njihovih navodilih.

Prav tako vas zaradi zagotavljanja ustreznih sanitarno higienskih pogojev prosimo, da v primeru obolenja z nalezljivo boleznijo, le-to tudi sporočite. Vse dodatne informacije v zvezi z nalezljivimi boleznimi pa lahko najdete na spletni strani NIJZ (https://nijz.si/nalezljive-bolezni/pripravljenost-in-odzivanje-na-tveganja-za-nalezljive-bolezni/vkljucitev-otroka-v-vrtec-solo-po-preboleli-nalezljivi-bolezni-ali-okuzbi-smernice/)

Hvala za razumevanje.

Uprava Vrtca Krško